У сучасному світі накладення арешту на майно є одним із засобів стимулювання боржника до виконання його боргових зобовʼязань перед кредиторами. Однак на практиці часто трапляються такі випадки, коли державний чи приватний виконавець перевищує свої повноваження і накладає арешт на зарплатні рахунки боржника, що позбавляє його умов до нормального існування. Виникає цілком логічне запитання, що робити в такій ситуації і яким чином можна зняти арешт із заблокованого рахунку. Відповідь на це зможе дати не кожен, в чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики. А тому у цій статті з юристом із Адвокатське Об'єднання "Брати Федорови" ми розглянемо механізм зняття арешту із зарплатного рахунку фізичних осіб.

Чому можуть заблокувати ваший зарплатний рахунок?

Причин накладення арешту на картковий рахунок існує багато, але основною слід вважати наявність відкритого виконавчого провадження, де особа рахується як боржник. Боржником вона може стати, якщо, наприклад, належним чином не сплачує аліменти, податки, має борги перед кредиторами тощо.

Крім того, накласти арешт в рамках виконавчого провадження може як приватний, так і державний виконавець тільки на підставі рішення суду, судового наказу або виконавчого напису нотаріуса.

Таким чином, самостійно виконавець арешт на майно боржника накласти не може.

Які існують юридичні підстави зняття арешту із майна боржника?

Накладений арешт з майна (коштів) боржника скасовується в таких випадках:

  • коли судовий орган влади у своєму рішенні скасував заходи забезпечення позову;
  • коли приватний або державний виконавець отримав на рахунок суму коштів, що були стягнуті з боржника та їх вистачає, щоб задовольнити усі вимоги стягувачів по справі, а також здійснити стягнення виконавчого збору, понесених витрат на проведення виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника за завершеним виконавчим провадженням;
  • коли виконавець отримав докази того, що рахунок боржника має спеціальний режим використання або законодавство України забороняє проводити звернення на такі кошти;
  • коли виконавець отримав докази, які свідчать про внесення повного платежу за майно, придбане на електронних торгах.

Важливо! Вищезазначений перелік є неповним, а повний список підстав відображений в ч.4 ст. 59 ЗУ “Про виконавче провадження”.

Як зняти арешт із зарплатного рахунку?

З початку вам потрібно дізнатись про причини блокування вашого рахунку в банку. Зазвичай вони повідомляють, що на рахунок накладено арешт на підставі рішення приватного або державного виконавця.

Після цього боржнику необхідно письмово звернутися до фінансової установи з метою отримання документів про те, що рахунок на який виплачуються зарплатні виплати має спеціальний режим використання.

Після того як боржник отримав цей документ він повинен звернутися до виконавця, що наклав арешт із заявою про його зняття. В заяві слід обовʼязково вказати реквізити такого рахунку (наприклад, взяти інформації із довідки від фінансової установи),

Виконавець розглянувши заяву прийме рішення по справі. Проте, якщо виконавець відмовить вам у задоволенні заяви, то його дії можна оскаржувати через суд і таким чином скасувати арешт.

Чи можна користуватись зарплатним рахунком на який був накладений арешт?

До 6 травня 2023 року в Україні законодавство дозволяло проводити будь-які операції з банківськими рахунками, на які був накладений арешт, за умови, що сума стягнення не перевищувала 100 000 гривень. Проте такий арешт з рахунку громадянина автоматично не знімався під час проведення операцій.

Починаючи з 6 травня 2023 року і до закінчення воєнного стану в країні, було дозволено проводити операції з рахунками, на які накладено арешт, за умови, що сума стягнення не перевищує 2 мінімальні заробітні плати, що на сьогодні складає 13 400 гривень.

Якщо ви хочете успішно зняти арешт із зарплатного рахунку, то найкращим варіантом вирішення для цієї ситуації буде звернення до кваліфікованих юристів - адвокатського бюро “Брати Федорови”. Наші фахівці не тільки мають багаторічний досвід роботи із подібними питаннями, а й розуміються на юридичних тонкощах зняття арешту у виконавчому провадженні. Крім того, ми завжди працюємо на результат для наших клієнтів. А тому не зволікайте та звертайтесь!