Для багатьох батьків запис до школи є одним із найважливіших моментів у житті дитини, так як з цього часу починається її самостійний шлях у інше життя, де вона буде здобувати не тільки знання, але й відповідні вміння та навички. Не дивлячись на те, що початкова школа для учня стане тією першою ланкою, де він буде здобувати знання, але не менш важливо завчасно вибудувати у дитини навички до самостійного навчання. У подальшому саме самостійне навчання надасть можливості досягти значного успіху не тільки в навчальній діяльності, але й в дорослому житті. Для досягнення цілей та розвитку особистості саме самостійне навчання відкриває велику кількість можливостей. Однак варто пам’ятати про те, що ця навичка сама по собі з’явитися, а тим паче сформуватися самостійно, не може. Вона потребує суттєвої підтримки зі сторони батьків та вчителів.
Основні кроки для підготовки дитини до самостійного навчання
Не дивлячись на те, що початкова школа у Харкові або будь-якому іншому місті України направлена на формування певних знань, умінь та навичок у учня, необхідно пам’ятати деякі рекомендації, які допоможуть підготовити дитину до самостійного навчання впродовж всього життя.
1. Потрібно виховувати у дитини бажання до здійснення навчально-освітнього процесу. Дуже важливо поширювати у дитини цінність до освіти та безпосередньо самого навчання. Для того, щоб досягти успіху в житті, варто робити акцент на необхідності навчання. Обов’язково підтримуйте інтереси у власної дитини та допомагайте шукати їй справжнє задоволення від того, що вона вчить.
2. Сприяйте розвитку навичок організації. Спробуйте навчити дитину такої важливої навички, як вміння планувати час, встановлення пріоритетів та складання розкладу власних навчальних занять. Важливо навчити дитину ставити перед собою якусь мету та робити все можливе для того, щоб дійти до поставленої цілі.
3. Спробуйте навчити стратегіям навчання. Спробуйте пояснити дитини те, що в процесі навчальної діяльності можуть застосовуватися різноманітні методи. Це можуть бути записи, читання, візуалізація та інші не менш важливі способи. Спробуйте допомогти обрати дитині саме той метод навчання, який підходить їй найкраще та допомагає задовольнити всі фактичні потреби.
4. Допомагайте розвитку критичного мислення. Спробуйте навчити дитину самостійно здійснювати аналіз певної інформації, робити висновки та при потребі ставити запитання. Надавайте їй підтримку незалежно від того, якими є її власні виявлення та усвідомленні тих підходів, які вона самостійне приймає для вирішення проблем у навчанні.
5. Спробуйте створити навколо дитини ідеальне стимулююче до навчання середовище. Дуже важливо забезпечити максимальний доступ до різноманітних навчальних матеріалів та ресурсів. Для навчання у домі також повинна бути створена максимально зручна та комфортна зона, яка буде подобатися саме дитині.
6. Систематично мотивуйте та підтримуйте. Проявляйте зацікавленність у успіхах дитини та пробуйте мотивувати її до навчальної діяльності незалежно від результатів, яких вона досягла. Створюйте стимули до самовдосконалення та саморозвитку.
Не варто забувати про те, що потрібно навчитися допомагати дитині без самостійного втручання в безпосередньо сам навчальний процес. Потрібно допомагати саме таким чином, щоб дитина розуміла те, що самостійно може знайти вихід із ситуації, яка склалася. Не варто робити всю роботу за дитину, але надавати підтримку у тому випадку, якщо в неї щось не виходить, обов’язково. Саме при дотриманні перерахованих вище рекомендацій можна спонукати дитину до самостійного навчання.