• Головна
  • Рада ухвалила мовний закон: для кого він, як його виконувати, і що буде з порушниками?
11:00, 25 квітня 2019 р.

Рада ухвалила мовний закон: для кого він, як його виконувати, і що буде з порушниками?

Рада ухвалила мовний закон: для кого він, як його виконувати, і що буде з порушниками?

Сьогодні, 25 квітня Верховна Рада України ухвалила закон 5670-д, який має забезпечити функціонування української мови як державної. Важливо розуміти, що українізація не є примусовою. В приватному житті та релігійних обрядах громадяни мають право використовувати будь-яку мову.

Обовязки:

Згідно законопроекту знати та розуміти українську мову повинні всі громадяни України та ті, хто хоче отримати громадянство. У першу чергу це стосується усіх посадовців та держслужбовців, починаючи з президента, депутатів та місцевої влади, і закінчуючи адвокатами, лікарями та вчителями.

Українська тепер повинна звучати в публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів та послуг. Це, зокрема, стосується і медичної допомоги, і обслуговування на транспорті, і у публічних закладах.

Виконання:

ЗМІ та сайти можуть видаватися кількома мовами. Але передусім – державною мовою. У кожному місці розповсюдження друкованих ЗМІ україномовних газет та журналів має бути не менше 50 % назв друкованих ЗМІ. Можна видавати газету чи журнал у двох чи більше мовних версіях, одна з яких має бути державною мовою.

Сайти за замовчуванням спочатку завантажуються українською, але можуть мати також інші версії. При цьому українська версія має бути за обсягом не меншою за версію іншою мовою. Видавець має видавати українською не менше 50 % від усіх виданих ним упродовж року книжкових видань. Якщо клієнт закладу просить спілкуватися із ним українською – це прохання має бути виконане. Якщо клієнт просить обслуговувати його іншою мовою, яка є прийнятною для обох сторін, – це прохання має бути виконане.

Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. У театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську. На телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ. Передбачається, що держава гарантує право на отримання освіти державною мовою.

Покарання:

Пропонується штрафувати чиновників, депутатів, інших посадових осіб, якщо вони не користуються на роботі державною мовою. За публічну образу української мови вводиться кримінальна відповідальність – позбавлення волі до трьох років, як за публічну наругу над прапором, гербом або гімном України.

За невиконання вимог закону передбачено штрафи, а також є приписка про те, що спроби ввести двомовність чи багатомовність, або надати офіційний статус будь-якій іншій мові в усій країні або в окремому регіоні – все це прирівнюється до повалення конституційного ладу. За це можна отримати до 10 років ув'язнення відповідно до статті 109 Кримінального кодексу.

Канал 24

Читайте також:

Чистий четвер: традиції і заборони

Броварська об’їзна: «До 2020 року це буде сучасний автобан», - Володимир Омелян

Митрополит Епіфаній відвідав Бровари та звершив Божественну літургію

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЗАКОН ПРО МОВУ БРОВАРИ БОРИСПІЛЬ
Оголошення
live comments feed...