• Головна
  • Сьогодні відзначають 250 років з дня народження Івана Котляревського
10:00, 9 вересня 2019 р.

Сьогодні відзначають 250 років з дня народження Івана Котляревського

Сьогодні відзначають 250 років з дня народження Івана Котляревського

Саме сьогодні рівно 250 років тому народився Іван Котляревський. В таке значуще свято публікуємо сторінку книги, яка зараз лише у процесі друку. Отже невеличкий опус про засновника нової української літератури без зайвого пафосу і дифірамбів.

Уявіть собі семінарію XVIII століття. Це вам не сучасна школа з яскравими комфортними класами, у яких купа наочності та інтерактиву. Це швидше сірий монастир з великими келіями. За партами сидять семінаристи у довгих чорних рясах і наполегливо вчать латинь. Наполегливо, бо по іншому і бути не може, коли над душею в тебе стоїть суворий піп-настоятель з різкою. Нудне зубріння римської класики, здавалось, триває вічність. І от нарешті перерва. Семінаристи починають юрбитися біля класу, звідки час від часу лунає голосний регіт.

– Що там?

– Це Котел свою Енеїду шкварить!

– Мерщій туди!

Клас ледве вміщує охочих послухати, тому деякі стоять у коридорі. А всередині відбувається справжнісіньке театральне дійство. У центрі над юрбою учнів височить постать Іванка Котляревського. Він стоїть ногами на парті і як римський трибун, виразно розмахуючи руками, голосно декламує Енеїду. Але не ту римську Енеїду латиною, а УКРАЇНСЬКУ, живу, нашу! У мертвій тиші добре чути голос молодого поета:

– Нептун іздавна був дряпічка,

Почув Енеїв голосок;

Шатнувся зараз із запічка

Півкопи для його кусок!..

Нестримна лавина дикого реготу обриває тишу. Деякі семінаристи покотом падають на підлогу аж заходяться. Котляревський робить паузу, щоб всі нареготались досхочу, і видає нову порцію брутального гумору. Хлопчаки настільки занурюються у вир Енеїди, що не помічають, як у класі з’являється розгніваний викладач протоієрей Афанасій. Він швиденько повертає семінаристів у реальний світ буденного навчання.

Хоч Іванко Котляревський був відмінником і найуспішнішим семінаристом, неодноразово отримував різкою по спині і нижче за своє богохульство. Такі методи педагогіки були в ті часи. Чи усвідомлював тоді розбишака Іван Котляревський, що творить шедевр класики українського народу? Дамочки шарілися і тікали геть, почувши сороміцькі вирази Енеїди з уст вже гусара Котляревського на світських прийомах.

Енеїду Івана Котляревського вперше надрукували друзі підпільно без його дозволу, за що автор помстився, гостро висміявши у своїх наступних творах. Але тоді «Енеїда» стала бестселером. Просто бурлеск?Ні! Аналогія поразки Трої і руїни Козацької Гетьманщини. Історія народу в одній поемі. Нація, яку звикли бачити «жертвою історії» починає оповідь про себе не з трагедії, а з бурлескного сміху.

Іван Котляревський став класиком нової української літератури, видатним письменником-реалістом і основоположником стендапу.

Читайте також:

Запрошуємо броварчан приєднатися до «Спортивної Еко Толоки»!

Підтримай наших: матч Ліги Європи «Динамо» – «Мальме»

Творча зустріч «Поезія. Джаз і Вино»

Нацбанк вводить в обіг нову пам’ятну монету

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#КОТЛЯРЕВСЬКИЙ #СВЯТО #ДЕНЬ #ЕНЕЇДА
Оголошення
live comments feed...